Historie - Ekostav

Hledej
Go to content

Main menu:

Historie

Do příchodu revoluce jsem pracoval jako technik na stavebním oddělení Statku Frymburk. Ten se nachází na břehu Lipenského jezera v Jižních Čechách, nedaleko Rakouských a Německých hranic a v krásné Šumavské přírodě s dostatkem dřevního lesního porostu. Po revoluci nám-technikům stavebního střediska Statku Frymburk ředitel statku pan Dvořák oznámil, že státní dotace skončily,tudíž nemá pro nás - stavební středisko s 60 zaměstnanci,práci. Napsali jsme si tedy s mými dvěma kolegy privatizační projekt,který jsme poslali na Ministerstvo zemědělství do Prahy. Stavební středisko se skládalo ze dvou částí HSV - hlavní stavební výroba, kterou získal můj kolega a PSV - pomocná stavební výroba,kterou jsem získal já. Součástí mého střediska byla také truhlárna,kde jsme vyráběli různé truhlářské výrobky.
Podnikat jsem začal začátkem roku 1993 .V tomto roce mne oslovil majitel projektu rodinného domu z německého Pasova, který mi projekt představil a zeptal se mne,zda dokážu tento dům postavit ze dřeva. V této době jsem o dřevostavbách měl pouze mlhavé informace,proto jsem si zašel do technické knihovny, abych zde získal potřebnou literaturu.Našel jsem tam pouze jednu knihu českého inženýra, jehož jméno si již nepamatuji,který žil v USA a popisoval ve své knize veškeré systémy, které v Americe viděl.Vše bylo popsáno od začátku 20.století, kdy byl v USA vyvinut sloupkový systém "two by four",který znamenal přelom va vývoji úsporných dřevěných konstrukcí a umožnil pokrýt narůstající potřebu rychlé, ekonomické výstavby a zdravého bydlení. Tento název je odvozen z dimenze základního konstrukčního prvku 2 x 4 palce. Tyto principy úsporné sloupkové soustavy se ve dřevostavbách uplatňují doposud. Čím déle jsem knihu pana inženýra studoval, tím méně jsem byl o jím popisovaných systémech a jejich pevnostní statické funkci přesvědčen. Většina popisovaných systémů byla na principu dřevěného rámu,tvořeného fošnami,nebo hranolkami,které byli stlučeny hřebíky a které musely být oplášťovány v té době prkny v horizontální rovině a nebo "na koso". Toto opláštění zajišťovalo stabilitu jednotlivých stěn.
Vzpoměl jsem si na krásné staré kostelní i jiné krovy, na roubené i hrázděné domy, které jsem do té doby viděl a při jejichž spatření jsem obdivoval práci tesařských mistrů, kteří neměli k dispozici dnešní spojové materiály a proto museli využívat tesařské spoje - dlaby,čepy,dřevěné hřeby atd.,aby byli vůbec schopni takovéto konstrukce postavit a nejen to,takto postavené krovy přečkaly celé generace a slouží dodnes.
Řekl jsem si,
proč tedy nevyužít také u stěnových konstrukcí dřevostaveb dřívějších tesařských spojů a k tomu ještě přidat lepené lamelové dřevo.

Proto tedy vznikl stavební nosný čepovaný a lepený systém, ze kterého jsme postavili první dům v roce 1993 v německém Pasově. Tento systém byl zapsán na Úřadu průmyslového vlastnictví jako "Stavební nosný prvek" v roce 1997 a jehož vylepšení bylo ve stejném úřadě registrováno v roce 2009.


Tento systém má vynikající poměr mezi tuhostí,pevností,pružností a hmotností a my víme,že stavby z našeho systému jsou velice odolné proti povětrnostním vlivům silným větrům,hurikánům a také proti zemětřesení.
Základní prvky konstrukce jsou jednotlivé stojky,
dále spodní a horní běhouny,které jsou vyrobeny z jehličnatého dřeva (smrk,borovice,modřín), nejlépe uměle dosušené na 12-14 hmotnostních % a čtyřstranně ohoblované. Všechny naše standartní prvky jsou slepeny ze tří kusů takto vysušeného a ohoblovaného dřeva,s tím, že každá stojka začíná a končí čepem, který je při výrobě stěnových panelů zatlačen do otvorů spodních a horních běhounů. Tímto odstraňujeme přirozenou vlastnost dřeva,které se snaží pracovat,což je patrné v domech jiných výrobců, kde můžeme pozorovat praskliny sádrokartonu v rozích. To je způsobeno hlavně tím,že tito výrobci při výrobě stěnových rámů spojují prvky výhradně na tupo a kde je spojovacím prvkem především hřebík. Stěny jiných výrobců musí být oplášťovány deskovými materiály, protože desky mají především funkci statickou a ztužující. U našeho systému toto není nutné, postavili jsme již několik domů bez opláštění, včetně krovu a střešní krytiny. Tak pevná a tuhá je naše konstrukce. U dřevostaveb je velice důležitý princip provázanosti a vzájemného překrývání, což je vynikající u našeho systému, kde se jednotlivé prvky vzájemně převazují a tvoří kontinuální konstrukci, která tak lépe a rovnoměrněji odolává zatížení a ostatním vnějším vlivům, podobně jako například zděná stavba. Tímto způsobem vytváříme základní konstrukci stavby,kterou pak dále doplňujeme a kompletujeme podle konkrétního zadání. Náš systém charakterizuje otevřenost, pružnost a flexibilitu systému, který umí efektivně reagovat na široké spektrum požadavků a zadání. Tento systém nemůžete sešněrovat, omezit ho na jednu skladbu a svazovat pouze do vybraných řešení a detailů. To by jsme ho zabili a s ním i výhody, které nám přináší a které ostatní systémy neumí. Mezi přednosti patří také jednoduchost, čitelnost a snadná kontrolovatelnost. Tím, že se pracuje s minimálním počtem prvků a že konstrukce vzniká postupně a má logické návaznosti, není obtížné ji kontrolovat. Z tohoto systému se dají postavit několikapatrové bytové domy v rozsahu uličních bloků, administrativní budovy, obchody, restaurace, objekty průmyslového charakteru a samozřejmě rodinné domy od sociální výstavby až po luxusní sídla. V průběhu stavby lze do konstrukce zasahovat a to i dosti podstatně. Ne že by to bylo žádoucí,je to ale možné a systém to dovede. Zásahy je samozřejmě nutné provádět se znalostí věci. Další předností je samozřejmě rychlost výstavby není problém střední dům postavit na klíč za dva až tři měsíce. Na závěr ještě chceme připomenout jednoduchost a čitelnost konstrukce našeho systému,který umožňuje rychle a také levně měnit a uzpůsobovat stavbu podle měnících se požadavků a potřeb v čase.

Životnost staveb z našeho
systému překoná generace, naše moderní dřevo -stavby mají životnost minimálně 150 let. Každá dřevostavba kterou jsme postavili je originál.Hrubá stavba včetně kompletní střechy stojí během několika málo dnů díky lehké prefabrikaci a dokonalé připravenosti jednotlivých dílů.Na konstrukci domu poskytuje naše firma třicetiletou záruku.


 
Back to content | Back to main menu